Cukura atkarība

Vai esat kādreiz pieredzējuši alkas pēc cukura ? Termins, ko lielākā daļa cilvēku neuztver kā kaut ko jēgpilnu, faktiski atklāj vienu no patiesajām cukura briesmām. Cukuram ir atkarību veicinošas īpašības.

Cukura ietekme uz veselību notiek, jo cukurs mijiedarbojas ar Jūsu smadzenēm, lai atbrīvotu opioīdu, kas sniedz prieka sajūtu. Pētījumi ir noteikuši, ka atsevišķas daļas smadzenēs tiek aktivizētas, kad Jums ir alkas pēc cukura. Tās pašas smadzeņu daļas tiek aktivizētas arī tad, ja persona alkst pēc narkotikām. Šis pētījums dod pilnīgi jaunu nozīmi vārdam “komforta pārtika”.

Cukura nesaņemšanai arī ir ļoti līdzīgi simptomi kā narkotiku lietošanas pārtraukšanai. Cilvēki pieredz nogurumu, pagurumu, depresiju, garastāvokļa maiņas, galvassāpes un sāpes ekstremitātēs.

Vairumam no mums atkarība no cukura rodas ļoti agrā vecumā. Krūts piens un bērnu putriņas abi satur cukuru. Arī daudzi pārtikas produkti, ko mēs parasti ēdam ikdienā, satur konkrētu daudzumu cukura. Graudaugi ir labs piemērs.

Cukurs ir arī saistīts ar vardarbīgu uzvedību, hipertensiju un mācīšanās traucējumiem. 1991. gadā Singapūrā tika aizliegta saldu bezalkoholisko dzērienu pārdošana skolās un jauniešu centros, atsaucoties uz cukura atkarības ietekmi uz bērnu garīgo un fizisko veselību. Daži pētījumi arī rāda, ka cukura izslēgšana no uztura ir samazinājusi hronisku ieslodzīto vardarbību cietumos.